SOYU AZALAN HAYVANLAR

SOYU AZALAN TÜRLER
Karasinekler ve papatyalar gibi çok bol bulunan bazı hayvan ve bitkiler hiç olmazsa günümüzde, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya değildir. Ama sayı­ları son derece azalmış birçok hayvan ve bitki türü vardır. Bu canlılar soyu azalan ya da soyu tükenme tehlikesi gösteren türler olarak bilinir.
Yaşamın başladığı günden bu yana her zaman soyu azalan türler olmuştur. Bu, evri­min doğal bir yönüdür (bak. evrim). Bazen ender bulunan türler yeniden çoğalarak yok olmaktan kurtulurken bazı türler de yeryü­zünden tümüyle silinmiştir (bak. Soyu Tüken­miş Hayvanlar). Eskiden beri az bulunduğu bilinen bazı bitki ve hayvanlar ise yok olma­nın eşiğindedir.
Günümüzün sorunu gittikçe daha çok türün var olma savaşı vermesi ve yok olmasıdır. Bu durum temel olarak bizim suçumuzdur. İn­sanlar çoğaldıkça ve yeteneklerini doğal den­geleri gözetmeden kullandıkça yok olan hay­van ve bitki sayısı artmıştır.
Temiz hava, toprak ve su çoğu canlının temel gereksinimlerini oluşturur. Ama çöple­rimiz, fabrika atıklarımız, motorlu taşıtları­mızla çevremizi kirletiyoruz (bak. çevre’kir-liligi). Bitki ve hayvanların da yaşayacak ye­re gereksinimleri vardır. Ama hızla artan nü­fusumuzun yarattığı baskıyla doğal alanları yollara, tarlalara, fabrikalara ve kentlere dö­nüştürüyoruz. Geliştirdiğimiz güçlü makine­ler, yol açtığımız yangınlar ormanları, batak­lıkları ve öbür doğal ortamları barındırdıkları canlı varlıklarla birlikte yok etmektedir.
Bazı hayvan ve bitkiler de yalnız “anı” değeri için, “süs” ya da “spor” olsun diye kırıma uğratılmaktadır. İnsanlar hâlâ ender bulunan memelilerin postlarından yapılmış kürkleri giymekte, doğada pek az kalmış çiçek ve kelebekleri koleksiyon tutkusuyla toplamaktadırlar.

SALAMANDER

PANDA

PENGUEN

VE DAHA BİR ÇOK HAYVAN TÜRÜ AZALMAKTA VEYA YOK OLMAKTADIR. SIRF BİZLER YÜZÜNDEN BİNLERCE HAYVAN TÜRÜ AZALIYOR. DAHA DİKKATLİ OLALIM VE BİLİNÇLENDİRME FAALİYETLERİNİ ARTTIRALIM…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s